ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը Մեծ հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված տեսակոնֆերանսին
Այս տարի մայիսի 9-ին մենք նշում ենք Մեծ հաղթանակի 75-ամյակը, որը մաս է մեր ժողովուրդների պատմական տարեգրության: Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակը եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտը կարեւորագույն իրադարձություն էին ամբողջ աշխարհի համար: Երկրորդ աշխարհամարտը մարդկությանը բերեց անթիվ աղետներ եւ տառապանքներ: Այն խլեց տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց կյանքեր, հարյուրավոր քաղաքներ, հազարավոր բնակավայրեր ոչնչացվեցին երկրի երեսից: Աննախադեպ լարված եւ դաժան պատերազմում Խորհրդային Միության ժողովուրդները պաշտպանեցին իրենց հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը:
Հայրենական մեծ պատերազմի առաջին իսկ օրերից սկսած՝ այլ ազգերի հետ միասին հայ ժողովուրդը պաշտպանեց հայրենիքը եւ կիսեց պատերազմի բոլոր ծանրություններն ու դժվարությունները: Մեծ հաղթանակին հաջողվեց հասնել նաեւ ավելի քան 600 հազար հայերի նվիրվածության եւ քաջության շնորհիվ: Հանուն հաղթանակի հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներ ընկան Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում, եւ այդ ցուցանիշը բավականին տպավորիչ է՝ հաշվի առնելով մեր ժողովրդի եւ զոհերի քանակի հարաբերակցությունը: Մեր ժողովրդի ավելի քան 100 որդի ստացավ Խորհրդային Միության հերոսի կոչում: Նրանց թվում կան այնպիսի ականավոր հրամանատարներ, ինչպիսիք են՝ մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանը, Արմենակ Խանփերյանցը, Համազասպ Բաբաջանյանը, ծովակալ Հովհաննես Իսակովը: Հաղթանակում մեծ էր հայ հետախույզներ Գեւորգ եւ Գոհար Վարդանյանների ներդրումը»,-ասել է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը:
Ի պատասխան Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահի՝ Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաեւ Գարեգին Նժդեհի գործունեությանը՝ նշելով.
«Գարեգին Նժդեհի նկատմամբ անընդունելի հարձակումների վերաբերյալ ցանկանում եմ նշել հետեւյալը. նախորդ տարվա հոկտեմբերին ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում Աշգաբադում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը սատարում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի պատմական իրադարձությունների օբյեկտիվ լուսաբանմանն ուղղված ցանկացած կառուցողական քայլ եւ դեմ է դրանք սուբյեկտիվորեն մեկնաբանելու փորձերին: Տեղին չենք համարում զուգահեռներ անցկացնել նացիստների եւ Գարեգին Նժդեհի միջեւ: Մենք մեր գործընկերներին կոչ ենք անում մանրամասն ծանոթանալ Նժդեհի կենսագրությանը եւ հասկանալ նրա կարեւորությունը հայ ժողովրդի համար:
Գարեգին Տեր-Հարությունյանը (Նժդեհ) Հայաստանի քաղաքական գործիչ եւ հերոս է, ով իր կյանքը նվիրել է Հայաստանի անկախության եւ ազատության պայքարին: Նա պայքարում էր լուծելու հայկական հարցը՝ կապված Հայաստանի պատմական տարածքների ազատագրման եւ հայերի պատմական հայրենիք վերադարձի հետ: 20-րդ դարի սկզբին նա պայքարեց թուրքական օկուպացիայի դեմ՝ բուլղարական բանակի կազմում բալկանյան պատերազմի ընթացքում, իսկ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ ռուսական բանակի կազմում, որի համար արժանացավ բազմաթիվ պարգեւների (ցարական բանակի կողմից պարգեւատրվեց Սուրբ Գեորգիի խաչով):
Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Գարեգին Նժդեհի հիմնական նպատակն էր կանխել հնարավոր թուրքական արշավանքը Խորհրդային Հայաստան, եթե գերմանացիները գրավեին Անդրկովկասը:
Այնպես որ եւս մեկ անգամ կոչ եմ անում մանրամասն ծանոթանալ պատմական փաստերին եւ այլեւս նման բան թույլ չտալ:
Մեր ընդհանուր հաղթանակը դարձել է նաեւ կանխարգելիչ գործոն պատերազմների եւ ագրեսիայի, ահաբեկչության տարբեր ձեւերի, ագրեսիվ ազգայնամոլության, անհատական ազատության դեմ ուղղված գործողությունների եւ մարդու կյանքի իրավունքի դեմ:
Ցանկացած պատերազմ միշտ ողբերգություն է: Իսկ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, որը միլիոնավոր կյանքեր խլեց, պատմության մեջ ամենասարսափելի եւ կործանարարներից էր: Հայրենական մեծ պատերազմը պետք է ծառայի որպես տարբեր ժողովուրդների եւ ազգությունների միասնական զարթոնքի օրինակ՝ պաշտպանելու արժանապատվությունն ու ազատությունը: Մենք պետք է պահպանենք այս պատերազմի մասին հիշողությունը եւ վճռականորեն դիմակայենք դրա նշանակությունը թուլացնելու եւ դրա արդյունքները վերանայելու ցանկացած փորձին: Մեծ հաղթանակն արժանի է, որ նրանով հպարտանան բազմաթիվ սերունդներ, քանզի դա բոլոր ժողովուրդների ընդհանուր հաղթանակն է չարի դեմ: Այս հաղթանակի հիշողությունը պետք է համախմբի ժողովուրդներին ավելի լավ ապագայի ճանապարհին, ինչին պատերազմի մասնակիցներն այդքան հույս ունեին:
Համաշխարհային հանրությունը պարտավոր է անել ամեն ինչ, որպեսզի անցյալի ողբերգական իրադարձություններն այլեւս չկրկնվեն, որպեսզի ժողովուրդները կարողանան ապրել խաղաղության եւ ներդաշնակության մեջ՝ չիմանալով սարսափներ, չհրահրելով ատելություն, ազգայնականություն եւ այլատյացություն: Ժամանակակից իրողություններում մենք պետք է մշակենք նոր մոտեցումներ, ինչպես նաեւ բարձրացնենք փոխգործակցության եւ միջխորհրդարանական համագործակցության աստիճանը, հատկապես խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման հարցերում: Անհրաժեշտ է համատեղել ջանքերը ահաբեկչության դեմ վճռական պայքարի համար, անհրաժեշտ է կանխարգելել եւ սահմանել այն միջոցառումները, որոնք կարող են մեղմել ահաբեկչական սպառնալիքները:
Եզրափակելով՝  ցանկանում եմ շնորհավորել Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի բոլոր վետերաններին Հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ, շնորհավորել բոլոր նրանց, ում հարազատներն ու մտերիմներն իրենց կյանքի գնով դարբնել են այդ հաղթանակը, ինչը նշանակում է, որ շնորհավորում ենք բոլորիս, որովհետեւ մեզանից յուրաքանչյուրն առանձնահատուկ թելերով կապված է այս հաղթանակին:

Speech by NA President Ararat Mirzoyan at Video Conference on 75th Anniversary of Great Victory
This year, on May 9, we celebrate the 75th anniversary of Great Victory, which is a part of our peoples’ historical chronicle. The victory against fascism in the Great Patriotic War and the end of the World War II is one of the most important events for the whole world. The World War II brought innumerous disasters and sufferings to humankind. It took dozens of millions of people’s lives; hundreds of cities and thousands of settlements were destroyed from the face of the earth. In unprecedented tense and severe war, the peoples of the Soviet Union defended the freedom and independence of their Motherland.
Beginning from the first days of the Great Patriotic War together with other nations the Armenian people defended the Motherland shared all the burdens and difficulties. We succeeded to reach the great victory thanks of the devotion and courage of more than 600.000 Armenians. For victory hundreds of thousands of our compatriots fell in the fronts of the Great Patriotic War, and that index is rather impressive, taking into consideration the correlation between the numbers of our people and victims. Our people’s more than 100 sons received the title the Hero of the Soviet Union. And among them are such renowned commanders, as Marshals Hovhannes Baghramyan, Armenak Khanperiants, Hamazasp Babajanian, Admiral Hovhannes Isakov. The contribution of the Armenian intelligence officers Gevorg and Gohar Vardanyans was great in the victory,” the Head of the RA Parliament said.
In response to the President of Milli Majlis of Azerbaijan, Ararat Mirzoyan in his speech also touched upon Garegin Nzhdeh’s activities, noting,
“I would like to state the following facts on the unacceptable attacks against Garegin Nzhdeh: in October of the previous year at the CIS Summit of the Heads of State Council in Ashgabat, the RA Prime Minister Nikol Pashinyan has noted that Armenia supports any constructive step directed to the objective coverage of the historical events of the World War II, and he is against the attempts of subjectively commenting them. We do not consider appropriate to make parallels between the Nazis and Garegin Nzhdeh. We call on our colleagues to get familiarized in detail with Nzhdeh’s biography and understand his importance for the Armenian people.
Garegin Ter-Harutyunyan (Nzhdeh) is a political figure and hero of Armenia, who devoted his life to the independence and fight for freedom of Armenia. He was fighting for solving the Armenian issue related to the liberation of Armenia’s historical territories and the Armenians’ return to Historical Motherland. At the beginning of the 20th century during the Balkan War, he fought against Turkish occupation in the Bulgarian Army, and in the years of World War I in the Russian Army, for which he had numerous awards (he was awarded the Cross of Saint George by the Tsarist Army).
In the years of World War II, Garegin Nzhdeh’s main goal was to prevent the possible Turkish campaign to Soviet Armenia, if the Germans occupied Transcaucasia.
So once again, I call on you to get familiarized in detail with the historical facts and never let such thing.
Our common victory has also become a preventive factor of the actions against wars and aggression, different forms of terrorism, aggressive nationalism, individual freedom and the right to human life.
Any war is always a tragedy. And the World War II, that has taken millions of people’s lives, has been the most terrible and destructive one. The Great Patriotic War shall serve as an example of the united awakening of different peoples and nations to protect their dignity and freedom. We shall keep the memory about this war and resolutely face any attempt of weakening of its importance and revising its results. The great victory is worth of being proud of numerous generations, as the common victory of all peoples is against evil. The memory of this victory shall consolidate the peoples on the path of better future, to which the participants of war have pinned hope so much.
The world community is obliged to do everything in order the tragic events never be repeated, in order the peoples can live in peace and harmony, without knowing horrors, provoking hatred, nationalism and xenophobia. In the modern realities, we shall work out new approaches, as well as raise the degree of partnership and the inter-parliamentary cooperation, especially in ensuring peace and security. It is necessary to make joint efforts for the resolute fight against terrorism, to prevent and fix the events, which can reduce the threat from terrorism.
Concluding my speech, I would like to congratulate all the veterans of the Great Patriotic War and the World War II, congratulate all those, whose family members and close relatives have forged that victory at the cost of their lives, which means that we congratulate all of us, because everybody among us is connected with this victory with special threads.