ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը Մեծ հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված տեսակոնֆերանսին
Այս տարի մայիսի 9-ին մենք նշում ենք Մեծ հաղթանակի 75-ամյակը, որը մաս է մեր ժողովուրդների պատմական տարեգրության: Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակը եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտը կարեւորագույն իրադարձություն էին ամբողջ աշխարհի համար: Երկրորդ աշխարհամարտը մարդկությանը բերեց անթիվ աղետներ եւ տառապանքներ: Այն խլեց տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց կյանքեր, հարյուրավոր քաղաքներ, հազարավոր բնակավայրեր ոչնչացվեցին երկրի երեսից: Աննախադեպ լարված եւ դաժան պատերազմում Խորհրդային Միության ժողովուրդները պաշտպանեցին իրենց հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը:
Հայրենական մեծ պատերազմի առաջին իսկ օրերից սկսած՝ այլ ազգերի հետ միասին հայ ժողովուրդը պաշտպանեց հայրենիքը եւ կիսեց պատերազմի բոլոր ծանրություններն ու դժվարությունները: Մեծ հաղթանակին հաջողվեց հասնել նաեւ ավելի քան 600 հազար հայերի նվիրվածության եւ քաջության շնորհիվ: Հանուն հաղթանակի հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներ ընկան Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում, եւ այդ ցուցանիշը բավականին տպավորիչ է՝ հաշվի առնելով մեր ժողովրդի եւ զոհերի քանակի հարաբերակցությունը: Մեր ժողովրդի ավելի քան 100 որդի ստացավ Խորհրդային Միության հերոսի կոչում: Նրանց թվում կան այնպիսի ականավոր հրամանատարներ, ինչպիսիք են՝ մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանը, Արմենակ Խանփերյանցը, Համազասպ Բաբաջանյանը, ծովակալ Հովհաննես Իսակովը: Հաղթանակում մեծ էր հայ հետախույզներ Գեւորգ եւ Գոհար Վարդանյանների ներդրումը»,-ասել է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը:
Ի պատասխան Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահի՝ Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաեւ Գարեգին Նժդեհի գործունեությանը՝ նշելով.
«Գարեգին Նժդեհի նկատմամբ անընդունելի հարձակումների վերաբերյալ ցանկանում եմ նշել հետեւյալը. նախորդ տարվա հոկտեմբերին ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում Աշգաբադում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը սատարում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի պատմական իրադարձությունների օբյեկտիվ լուսաբանմանն ուղղված ցանկացած կառուցողական քայլ եւ դեմ է դրանք սուբյեկտիվորեն մեկնաբանելու փորձերին: Տեղին չենք համարում զուգահեռներ անցկացնել նացիստների եւ Գարեգին Նժդեհի միջեւ: Մենք մեր գործընկերներին կոչ ենք անում մանրամասն ծանոթանալ Նժդեհի կենսագրությանը եւ հասկանալ նրա կարեւորությունը հայ ժողովրդի համար:
Գարեգին Տեր-Հարությունյանը (Նժդեհ) Հայաստանի քաղաքական գործիչ եւ հերոս է, ով իր կյանքը նվիրել է Հայաստանի անկախության եւ ազատության պայքարին: Նա պայքարում էր լուծելու հայկական հարցը՝ կապված Հայաստանի պատմական տարածքների ազատագրման եւ հայերի պատմական հայրենիք վերադարձի հետ: 20-րդ դարի սկզբին նա պայքարեց թուրքական օկուպացիայի դեմ՝ բուլղարական բանակի կազմում բալկանյան պատերազմի ընթացքում, իսկ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ ռուսական բանակի կազմում, որի համար արժանացավ բազմաթիվ պարգեւների (ցարական բանակի կողմից պարգեւատրվեց Սուրբ Գեորգիի խաչով):
Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Գարեգին Նժդեհի հիմնական նպատակն էր կանխել հնարավոր թուրքական արշավանքը Խորհրդային Հայաստան, եթե գերմանացիները գրավեին Անդրկովկասը:
Այնպես որ եւս մեկ անգամ կոչ եմ անում մանրամասն ծանոթանալ պատմական փաստերին եւ այլեւս նման բան թույլ չտալ:
Մեր ընդհանուր հաղթանակը դարձել է նաեւ կանխարգելիչ գործոն պատերազմների եւ ագրեսիայի, ահաբեկչության տարբեր ձեւերի, ագրեսիվ ազգայնամոլության, անհատական ազատության դեմ ուղղված գործողությունների եւ մարդու կյանքի իրավունքի դեմ:
Ցանկացած պատերազմ միշտ ողբերգություն է: Իսկ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, որը միլիոնավոր կյանքեր խլեց, պատմության մեջ ամենասարսափելի եւ կործանարարներից էր: Հայրենական մեծ պատերազմը պետք է ծառայի որպես տարբեր ժողովուրդների եւ ազգությունների միասնական զարթոնքի օրինակ՝ պաշտպանելու արժանապատվությունն ու ազատությունը: Մենք պետք է պահպանենք այս պատերազմի մասին հիշողությունը եւ վճռականորեն դիմակայենք դրա նշանակությունը թուլացնելու եւ դրա արդյունքները վերանայելու ցանկացած փորձին: Մեծ հաղթանակն արժանի է, որ նրանով հպարտանան բազմաթիվ սերունդներ, քանզի դա բոլոր ժողովուրդների ընդհանուր հաղթանակն է չարի դեմ: Այս հաղթանակի հիշողությունը պետք է համախմբի ժողովուրդներին ավելի լավ ապագայի ճանապարհին, ինչին պատերազմի մասնակիցներն այդքան հույս ունեին:
Համաշխարհային հանրությունը պարտավոր է անել ամեն ինչ, որպեսզի անցյալի ողբերգական իրադարձություններն այլեւս չկրկնվեն, որպեսզի ժողովուրդները կարողանան ապրել խաղաղության եւ ներդաշնակության մեջ՝ չիմանալով սարսափներ, չհրահրելով ատելություն, ազգայնականություն եւ այլատյացություն: Ժամանակակից իրողություններում մենք պետք է մշակենք նոր մոտեցումներ, ինչպես նաեւ բարձրացնենք փոխգործակցության եւ միջխորհրդարանական համագործակցության աստիճանը, հատկապես խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման հարցերում: Անհրաժեշտ է համատեղել ջանքերը ահաբեկչության դեմ վճռական պայքարի համար, անհրաժեշտ է կանխարգելել եւ սահմանել այն միջոցառումները, որոնք կարող են մեղմել ահաբեկչական սպառնալիքները:
Եզրափակելով՝  ցանկանում եմ շնորհավորել Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի բոլոր վետերաններին Հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ, շնորհավորել բոլոր նրանց, ում հարազատներն ու մտերիմներն իրենց կյանքի գնով դարբնել են այդ հաղթանակը, ինչը նշանակում է, որ շնորհավորում ենք բոլորիս, որովհետեւ մեզանից յուրաքանչյուրն առանձնահատուկ թելերով կապված է այս հաղթանակին:

Выступление Председателя НС Арарата Мирзояна на видеоконференции к 75-летию Великой Победы
9 мая этого года мы отмечаем 75-летие Великой Победы, которая является частью исторической летописи наших народов. Победа, одержанная в Великой Отечественной войне над фашизмом и окончание Второй мировой войны были важнейшим событием для всего мира. Вторая мировая война принесла человечеству неисчислимые бедствия и страдания. Она унесла жизни десятков миллионов людей, с лица Земли были стерты сотни городов, тысячи населенных пунктов. В небывалой по напряженности и жестокости войне народы Советского Союза отстояли свободу и независимость своего Отечества.
Начиная с первых дней Великой Отечественной войны вместе с другими народами армянский народ встал на защиту Родины и разделил всю тяжесть и все трудности войны. Великая Победа была достигнута также благодаря самоотверженности и отваге более 600 тысяч армян. Сотни тысяч наших соотечественников во имя победы пали на фронтах Великой Отечественной войны, причем цифра эта довольно-таки внушительная, если учесть соотношение численности нашего народа и числа жертв. Свыше 100 сыновей нашего народа удостоены звания Героя Советского Союза. Среди них такие выдающиеся полководцы, как маршалы Ованес Баграмян, Арменак Хамферянц, Амазасп Бабаджанян, адмирал Иван Исаков. А какой большой вклад в Победу внесли разведчики-армяне Геворк и Гоар Вартаняны!», - отметил Председатель НС.
А.Мирзоян в своем выступлении в ответ председателю Милли Меджлиса Азербайджана коснулся также деятельности Нжде, отметив:
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Ашгабаде на саммите глав стран СНГ в октябре прошлого года отметил, что Армения поддерживает любые конструктивные шаги, направленные на объективное освещение исторических событий времен Второй мировой войны, и выступает против попыток их субъективной интерпретации. Считаем неуместным проведение параллелей между нацистами и Гарегином Нжде. Призываем коллег подробно ознакомиться с биографией Нжде и понять его важность для армянского народа.
Гарегин Тер-Арутюнян (Нжде) – политический деятель и герой Армении, который посвятил свою жизнь борьбе за независимость и свободу Армении. Он боролся для решения Армянского вопроса, связанного с освобождением исторических территорий Армении и возвращением армян на их историческую Родину. В начале ХХ века он боролся против турецкой оккупации в составе болгарской армии в ходе Балканской войны, а в годы Первой мировой в составе русской армии, за что награжден многочисленными орденами (удостоен Георгиевского Креста со стороны царской армии).
Во время Второй мировой войны основной целью Гарегина Нжде было предотвращение возможного вторжения Турции в Советскую Армению, в случае захвата немцами Закавказья».
Таким образом, вновь призываю детальнее ознакомиться с историческим фактами и более не позволять подобных вещей.
Наша общая Победа стала также предостережением против войн и агрессии, различных форм терроризма, агрессивного национализма, действий, направленных против свободы личности и права человека на жизнь.
Любая война всегда трагедия. А Вторая мировая война, унесшая миллионы жизней, является наиболее страшной и разрушительной в истории. Великая Отечественная война должна служить примером единого порыва разных народов и национальностей для защиты достоинства и свободы. Мы обязаны хранить память об этой войне и решительно противостоять любым попыткам принизить ее значение и пересмотреть ее итоги. Великая Победа достойна того, чтобы ею гордились многие поколения людей, ибо это общая победа всех народов над злом. Память об этой победе должна сплачивать народы на пути к лучшему будущему, на что так надеялись участники войны.
Мировое сообщество обязано делать все, чтобы трагические события прошлого никогда не повторялись, чтобы народы могли жить в мире и согласии, не зная ужасов, разжигания вражды, национализма и ксенофобии. В современных реалиях нам необходимо выработать новые подходы, а также повысить степень взаимодействия и межпарламентского сотрудничества, особенно в вопросах обеспечения мира и безопасности. Необходимо объединить усилия для решительной борьбы против терроризма, нужна профилактика и определение мер, которые могли бы ослабить террористические угрозы.
Завершая, хочу поздравить всех ветеранов Великой Отечественной и Второй мировой войны в связи с 75-летием Великой Победы, поздравить всех тех, чьи родные и близкие ценой своей жизни ковали эту победу, а это значит, поздравить всех нас, потому что каждый из нас особой нитью связан с этой победой.